top of page

БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ

 

On-ляндія — це казкова країна, де діти почувають себе захищеними.  Вони знають, як правильно користуватися перевагами Інтернету. On-ляндія  — це інтерактивний курс з інтернет-безпеки — спільна ініціатива програми Microsoft «Партнерство в навчанні», соціально відповідальних комерційних структур, неурядових організацій, за підтримкою громадського-соціальних діячів.

Граючи - навчаємося

За допомогою цих ігор діти та молодь можуть ознайомитися з питаннями інформаційної безпеки, причитавши історії-комікси. На додаток до відомостей про інформаційну безпеку ці історії містять завдання та теми для розгляду. ДОЛУЧАЙТЕСЬ І ВИ...

Безмежний ліс — історія про дев'ятирічного Миколку, який вчиться користуватися комп'ютером та електронною поштою. Читачі дізнаються про те, що таке Інтернет і що в ньому можна робити. Крім того, в історії розповідається про те, що в Інтернеті є речі, від яких слід захиститися.

Нові друзі Ганнусі — це продовження історії «Безмежний ліс». Головною героїнею є двоюрідна сестра Миколки, Ганнуся. В історії йдеться про публічний характер Інтернету, етикет в Інтернеті, публікацію зображень та авторські права.

Римська група — розпочинається з того, що Ема, яка є членом шкільного театрального гуртка, отримує сценарій він невідомого друга з чату. В історії порушуються питання авторських прав, захисту комп'ютера та значення паролів.

Плутанина та інциденти — цей розділ містить короткі оповідання, в яких йдеться про достовірність інформації в Інтернеті, відповідальність, пов'язану з публікацією фотографій та текстів, а також про зустрічі з людьми в Інтернеті та про однорангові (P2P) мережі в Інтернеті.

 

 

 

 

 

 

 

 

Що таке інформаційна безпека

Під інформаційною безпекою розуміється захищеність інформації та підтримує її інфраструктури від будь-яких випадкових або зловмисних дій, результатом яких може з'явитися нанесення збитку самої інформації, її власникам або підтримуючої інфраструктурі. 

Складові інформаційної безпеки

· Конфіденційність - стан інформації, при якому доступ до неї здійснюють тільки суб'єкти, що мають на нього право;

· Цілісність - уникнення несанкціонованої модифікації інформації;

· Доступність - уникнення тимчасового або постійного заховання інформації від користувачів, що отримали права доступу.

Що загрожує інформаційній системі?

1. Хакери

2. Спам

3. Трояни

4. Комп'ютерні ігри

5. Дії, здійснювані авторизованими користувачами

6. Загрози природного характеру 

Спам

Спам - це масові розсилки, реклама, та будь-яка інша інформація, яка надходить до нас всупереч нашій волі. Спамом можуть бути в першу чергу електронні листи, пости та коментарі на блогах, форумах, інших сайтах, а також оффлайнова реклама.
Вебмайстри винайшли чимало способів незаконної реклами. Серед них - власне, сама реклама, антиреклама, т.зв. “нігерійські листи” (листи із закликом вислати гроші, щоб отримати взамін щось набагато більше), фішинг та інше.

Фішинг - це засоби та дії, які імітують поведінку будь-кого іншого. Метою зловмисників у випадку фішингу є викрадення паролів або пін-кодів, щоб в кінці перевести гроші жертви на свій рахунок.

Засоби захисту від спаму

•без потреби не публікуйте свою e-mail адресу будь-де.

•без потреби не реєструйтесь на сайтах, форумах чи блогах - ви також передаєте їм свою інформацію, тим більше не треба реєструватись на підозрілих сайтах.

•не відповідати на спам чи переходити за посиланнями, що містяться в ньому.

•користуватись останніми версіями браузерів, котрі самі визначають чи підозрюється сайт у фішингу (Firefox 3/Opera 9.5), а також останньою версією антивірусу.

•не тримати важливу інформацію в одному місці, завести хоча б кілька другорядних електронних скриньок.

Як захиститися від хакерів

1. Користуйтеся складними паролями.  

2. Користуйтесь антивірусним програмним забезпеченням. Обов'язкова умова - його постійне оновлення.

3. Працюйте з комп'ютером у режимі користувача. Якщо після встановлення операційної системи ви продовжуєте використовувати комп'ютер в режимі «Адміністратор», ви створюєте додаткові ризики зараження комп'ютера вірусами, які пропустила антивірусна система.

4. Виявляйте обережність при спробі підвищити власну анонімність. 

Комп’ютерні віруси

Комп'ютерний вірус - це невелика програма, що написана програмістом високої кваліфікації, здатна до саморозмноження й виконання різних деструктивних дій.

Основними джерелами вірусів є:

•зовнішній накопичувач інформації, на якому знаходяться заражені вірусом файли;

•комп'ютерна мережа, в тому числі система електронної пошти та Internet;

•жорсткий диск, на який потрапив вірус в результаті роботи з зараженими програмами;

•вірус, що залишився в оперативній пам'яті після попереднього користувача.

Заходи захисту від вірусів

 

•резервне копіювання інформації (створення копій файлів і системних областей жорстких дисків);

•уникнення користування випадковими й невідомими програмами. Найчастіше віруси розповсюджуються разом із комп'ютерними вірусами;

•перезавантаження комп'ютера перед початком роботи, зокрема, у випадку, якщо за цим комп'ютером працювали інші користувачі;

•обмеження доступу до інформації, зокрема фізичний захист дискети під час копіювання файлів із неї.

До програмних засобів захисту належать різні антивірусні програми (антивіруси). Антивірус - це програма, яка виявляє й знешкоджує комп'ютерні віруси.

Авторське право і плагіат

Плагіат — привласнення авторства на чужий твір науки, літератури, мистецтва або на чуже відкриття, винахід чи раціоналізаторську пропозицію, а також використання у своїх працях чужого твору без посилання на автора.

Плагіатом вважається:

•крадіжка ідеї або слова іншої людини і видача їх за власні;

•використання результатів роботи іншої людини без вказання джерела, звідки вони були взяті;

•повна або часткова крадіжка мистецького, наукового або іншог твіру чи роботи та видача їх за свою;

•представлення вже існуючої ідеї або продукту як новий та оригінальний .

bottom of page